خانه (شبکه رزن)|وبسايت دانشگاه|اطلاعيه ها|مناقصات و مزايده ها|دستور العمل و بخشنامه ها|تماس با ما|پاسخ پرسش شما|پزشک خانواده|تبادل لینک
پنج شنبه ٠٣ مهر ١٣٩٩

شهرستان رزن

  

شهر رزن مرکز شهرستان رزن و بزرگترین شهر آن می باشد که در دشتی هموار با زمین های حاصلخیز و مناظر طبیعی در مسیر جاده اصلی همدان به تهران قرار گرفته . علاوه بر شهر رزن دو شهر قروه درجزین و دمق و ۳ بخش : مرکزی، سردرود و قروه در جزین در مجموعه ی شهرستان رزن قرار دارند. شهر رزن تقریبآ در مرکز شهرستان قرار دارد که از ناحیه شمال و شمال غربی به استان قزوین از جنوب به شهرستان همدان از مشرق به استان مرکزی و از مغرب به شهرستان کبودرآهنگ محدود می باشد. در شمال شرقی این شهرستان رشته کوه خرقان قرار گرفته که بلندترین نقطه آن در محدوده شهرستان رزن دارای ارتفاع ۲۶۳۰ متر از سطح دریاست. به لحاظ اینکه رزن در شمالی ترین نقطه استان واقع شده است، هوای آن نسبتا سردتر از سایر نقاط استان است و در تابستانها از آب و هوای معتدلی برخوردار است.

وجه تسميه
در مورد چگونگي نام‌گذاري و پيشينه تاريخي رزن دو روايت نقل شده است: اول آن‌كه رزن از كلمه رايزن گرفته شده كه در اصطلاح رايزن به معني مهمان‌دار بوده است. در شرح اين مطلب آمده كه رزن بر سر راه اصفهان – زنجان و قزوين – همدان بنا شده است و بناي اوليه آن جنبه كاروان‌سرا داشته كه مسافران بعد از استراحت در كاروان سراي شاه عباسي واقع در آوج، منزل بعدي را رزن مي دانستند و به مرور زمان رايزن به رزن تبديل شده است. در روايت دوم درباره رزن آمده كه به علت وجود باغ هاي انگور (رز) اين منطقه به رزان معروف شده كه به مرور زمان به رزن تغيير يافته است.  

جغرافیا 
موقعيت شهر رزن نا همواری ها
رزن در دشتی قرار گرفته است که اطراف آن را کوه هایی از رشته کوه های زاگرس در بر گرفته اند. از رودخانه‌های مهم آن می‌توان به رودخانه خمیگان اشاره کرد. رزن شهری است زیبا با چشمه های آب معدنی که مشهور ترین چشمه ی آب معدنی آن قینرجه می باشد که در ۱کیلومتری شهر رزن قرار گرفته است.

آب و هوا
آب و هوای رزن سردسیر می باشد و نسبت به شهرهای دیگر استان هوای سرد تری دارد. لیکن در تابستانها از آب و هوای معتدلی برخوردار است و میانگین درجه حرارت سالیانه آن به طور متوسط ۱۱ درجه سانتی گراد است. متوسط بارندگی سالیانه این شهرستان نیز حدود ۳۰۰ میلیمتر محاسبه شده است و در مجموع با توجه به تقسیم بندی آب و هوایی آب و هوای شهرستان رزن سردو معتدل کوهستانی محسوب می شود.

ترابری
رزن در مسیر جاده ی همدان - تهران قرار دارد و آزاد راه همدان - قزوین از این شهر گذشته و به اتوبان قزوین - تهران متصل می شود، از این رو رزن به عنوان یکی از شهر هایی که در مسیر مواصلاتی غرب کشور قرار گرفته از اهمیت بالایی برخوردار است.

مردم
جمعیت
طبق آخرین سرشماری نفوس و مسکن جمعیت شهر رزن ۲۰۸۹۳ نفر بوده است که نسبت تراکم جمعیت ۷/۶ نفر بر کیلومتر مربع می باشد.

زبان و گویش
مردمان شهر رزن به زبان ترکی سخن می گویند ولی زبان فارسی نیز در بین آنها رایج است و اهالی این شهر با زبان فارسی نیز صحبت می کنند.

مشاهیر
۱. ...
۲. آیت الله آخوند ملا حسین قلی شوندی درجزینی همدانی
۳. آیت الله حاج حسین نوری همدانی (مرجع تقلید شیعیان)
۴. آیت الله دکتر محمد مفتح
۵. آیت الله آخوند ملا علی معصومی وفسی همدانی
۶. آیت الله میرزا یوسف احدی قروه در جزینی
۷. آیت الله ثابتی
۹. آیت الله میرزا محمود انواری
۱۰. آیت الله شیخ العراقین
۱۱. خواجه رشید الدین فضل الله همدانی
۱۲- قوام الدین ابوالقاسم درگزینی
۱۳. جلال الدین درگزینی
۱۴. مصطفی رحماندوست
۱۵. محمد مهدی مفتح
۱۶. صدیقه وسمقی
۱۷. محمد پیران
۱۸. شهاب الدین طاهری
19. مجتبی رحماندوست (مشاور رییس جمهوردرامور ایثارگران)

از دیگرمشاهیر می توان به خواجه نظام‌الدین عبیدالله زاکانی معروف به عبید زاکانی شاعر و نویسندهٔ طنزپرداز فارسی‌ زبان قرن هشتم هجری (اهل روستای زاکان) اشاره کرد.

جاذبه های تاریخی و گردشگری
بناي تاريخي امام زاده اظهر: برج‌ و آرامگاه‌، معروف‌ به‌ امام‌زاده‌ اظهر بن‌ علی‌(ع‌)، واقع‌ در درگزین‌ در فاصلة ۵ کیلومتری‌ شرق‌ شهر رزن‌ و به‌ فاصلة ۸۵ کیلومتری‌ شمال‌ شرق‌ همدان‌ قرار دارد. بنای امام زاده عبارت از برجی استوانه شکل که ۲۰ متر ارتفاع و ۱۹ ترک دارد. هشت متر از ارتفاع برج را ساختمان و بنای امام‌زاده تشکیل می‌دهد که بقعه گنبد این بنا، مخروطی شکل است.این بنا در تاریخ ۲/۱۲/۱۳۲۷ به شماره ۳۶۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
امام زاده هود: این امامزاده در ینگی قلعه و در ۳ کیلومتری شرق شهر رزن قرار دارد و از بناهای دوران مغول و قرن هشتم به شمار می آید . پلان نما دوازده ضلعی و از آجر ساخته شده است .
مجموعه ی بوستان و پارک جنگلی ملت

دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی
۱. دانشگاه آزاد اسلامی واحد رزن
۲. دانشگاه پیام نور واحد رزن

صنایع و معادن
شهرستان رزن با دارا بودن دو کارخانه ی سیمان هگمتان و اکباتان بزرگترین شهرستان در تولید سیمان کشور می باشد. همچنین معادن فراوانی از جمله معدن سنگ گرانیت، پودر سنگ و آهک در این شهرستان وجود دارند که محصولات معدنی قابل توجهی از آنها بهره برداری می شود.
شهرک صنعتی رزن یکی از بزرگترین شهرک های صنعتی در استان همدان است که کارخانجات و واحد های تولیدی فراوانی در آن مشغول به فعالیت هستند. یکی از بزرگترین کارخانجات این شهرک صنعتی کارخانه ی ارکان لوله همدان می باشد، همچنین چندین کارخانه از جمله بزرگترین کارخانه تولید سیلیفون کشور به زودی در این مجموعه شروع به کار خواهد کرد.
شهرستان رزن با دارا بودن کارخانه رزن یدک یکی از بزرگترین تولید کنندگان لوازم یدکی خودرو سازان داخلی است.
شهرستان رزن دارای ۳۳۲ کارگاه هنرهای سنتی و صنایع‌دستی در رشته های گلیم بافی، سراجی سنتی و معرق چوب است. قالی بافی یکی از مهمترین صنایع دستی شهرستان رزن می باشد که سهم قابل توجهی از تولیدات دستی در این شهرستان را به خود اختصاص داده است.

کشاورزی و دامپروری
شهرستان رزن سهم قابل توجهی در تولیدات کشاورزی در استان همدان را دارد، این شهرستان با تولید ۷۰۷ هزار تن انواع محصول کشاورزی رتبه نخست تولیدهای این بخش را در استان همدان از آن خود کرده است. انواع تولیدات کشاورزی این شهرستان شامل گندم، جو، سیب زمینی، دانه روغنی، یونجه، سیفیجات و غیره می باشد.
شهر رزن و مجموعه ی شهرستان دارای انواع باغ ها ی میوه بخصوص باغات انگور می باشد که محصولات جانبی فراوانی از جمله شیره و کشمش از آنها تولید می شوند.
مزرعه پرورش اسب دیمور شهرستان رزن بزرگترین مرکز پرورش اسب غرب کشور است و بیش از دو هکتار وسعت دارد و سالانه ۱۵ کره اسب اصیل عرب در این مرکز متولد می شوند. در حال حاضر اسبهای اصیل ایرانی که در این مزرعه پرورش می یابند به شهرهای کرمان، یزد، اصفهان و رامهرمز فرستاده می شوند. همچنین این مزرعه اسب اصیل عرب را برای مسابقات کورس، زیبایی و استقامت پرورش می دهد.
در این شهرستان چندین مزرعه تولیدی گوشت طیور از جمله مزرعه پرورش شتر مرغ، بوقلعمون، بلدرچین، وتعداد زیادی واحد مرغ داری و گاوداری وجود دارند که سهم عمده ای در تولید گوشت استان و کشور را به خود اختصاص داده اند. در زمینه آبزی پروری نیز انواع استخر ها و مزرعه های پرورش ماهی بخصوص ماهی غزل آلا در سطح شهرستان مشغول به کار هستند.
طبق آمار رسمی یک مجتمع دامپروری، ۶۱ مزرعه آبزی پروری ، ۷ واحد صنایع تبدیلی، بیشتر از ۱۴ هزار کلنی زنبور عسل، ۱۲ ایستگاه جمع آوری شیر و یک کشتارگاه نیز در شهرستان فعال است. سالانه ۳۱۰ هزار تن TDN (ماده غذایی خالص مورد نیاز دام) در این شهرستان تولید می شود که ۱۸۶ هزارتن آن مازاد بر نیاز است.

نظرات و پيشنهادات خود و اشكالات اين متن را بيان كنيد؛ با تشكر.