خانه (شبکه رزن)|وبسايت دانشگاه|اطلاعيه ها|مناقصات و مزايده ها|دستور العمل و بخشنامه ها|تماس با ما|پاسخ پرسش شما|پزشک خانواده|تبادل لینک
پنج شنبه ٠٣ مهر ١٣٩٩
مقالات شبکه بهداشت و درمان شهرستان رزن

 منبع :

 نويسنده : در پایین آمده است    ایمیل : it.razan@umsha.ac.ir

 نوشته شده در تاريخ : 1390/11/24   ( آخرين ويرايش : 1392/01/17 )

آیا مادران اضافه وزن و چاقی نوجوانان را به عنوان یک عامل خطرتشخیص می دهند؟

خدیجه عزتی رستگار

 

چکیده

سابقه و هدف :

شيوع جهاني چاقي ميان کودکان و نوجوانان به سرعت درحال افزايش بوده و شواهد متقاعد کننده ای مبنی بر نقش خانواده و محیط بر رفتارهای مرتبط با اضافه وزن و چاقی کودکان وجود دارد. مطالعه حاضر با هدف شناخت مادر از اضافه وزن نوجوانان دختر خود به عنوان خطری برای سلامتی و تشخیص آن انجام گرفت.

روش پژوهش:

 320  دختر نوجوان 12 تا 16 ساله ازمدارس راهنمایی شهر رزن(همدان) به طور تصادفی انتخاب شده و شاخص BMI محاسبه گردید. پس از شناسایی دختران دارای BMI بالای 85 درصد،داده های مربوط به شناخت مادران با استفاده از پرسشنامه جمع آوري و تحلیل شد.

نتایج :

16.45 درصد موارد دارای اضافه وزن و 5.48 درصد آنها مبتلا به چاقی بودند. 20 درصد مادران این گروه در معرض خطر اعتقادی به اضافه وزن و یا چاقی فرزند خود نداشتند. از بین بقیه مادران که چاقی و اضافه وزن فرزند خود را پذیرفته بودند، برای کنترل این مشکل، 26.7 درصد اقدام به کاهش وعده های غذایی دانش آموز، 30 درصد اقدام به توصیه هایی در مورد افزایش فعالیت بدنی و 23.3 درصد هیچ اقدامی نکرده بودند.

پرسشنامه از مادر 5 سوال می پرسید

به طور متوسط سطح نگرانی مادران  در مورد اضافه وزن مشابه سطح نگرانی آنها از نگرفتن نمره خوب در مدرسه (76.5) بود. 72.1 ٪ از مادرها در مورد اضافه وزن نوجوان خود  "کاملا"و یا "به شدت" نگران بودند. در مقابل 76.5 ٪ در مورد نمره بد دانش آموز نگران می باشند. مادرها بیشتر در مورد وجود بیماری واگیر در مدرسه (89.7%) و فرد سیگاری در خانواده (86.7%) نگران بودند تا در مورد اضافه وزن نوجوان. همچنین نگرانی در مورد تماشای بیش از 3 ساعت تلویزیون در روز 54.4 % بود. درنگرشهای  فوق تفاوت معنی داری بین مادران دختران دچار اضافه وزن و دیگر مادران وجود  نداشت .

بحث و نتیجه گیری:

از آنجا که کودکان رفتار های غذایی را درمحیط اطراف و خانواده خود می آموزند، لذا  برنامه های موثر در مورد پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی  مستلزم  مشارکت والدین و سایر افراد موثر می باشد.

 

کلمات کلیدی: چاقی ، اضافه وزن ، شاخص BMI

<< آخرین صفحه   1 2 3 4 5 6 7 8   اولین صفحه >>