زبان EN AR
+
اندازه قلم
-
رنگ
  • تاریخ انتشار : 1403/02/18 - 13:00
  • تعداد بازدید : 70
  • تعداد بازدیدکنندگان خبر : 59
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
روز جهانی آسم

روز جهانی آسم

به مناسبت روز جهانی آسم عنوان شد :

ارتقای درمان آسم با آموزش

رییس مرکز بهداشت، با اشاره به شعار روز جهانی « ارتقاء درمان آسم با آموزش»، اظهار داشت: با توجه به ضرورت دسترسی عادلانه به خدمات تشخیص، درمان و مراقبت آسم کشور ما نیز هر سال همگام با سایر کشورهای جهان، در راستای حساس سازی جامعه، جلب مشارکت ذی نفعان و برنامه ریزی جهت پیشگیری و کنترل آسم با همکاری مراکز تحقیقاتی و انجمن های علمی اقدام به بزرگداشت این روز نموده است.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت ، دکتر تاج موسوی با بیان اینکه  آسم یکی از معضلات اصلی نظام سلامت در بسیاری از کشورهای جهان و از جمله کشور ما محسوب می گردد، گفت: بیش از26۰ میلیون نفر در دنیا مبتلا به آسم هستند و پیش بینی می شود که طی یک دهه آینده تعداد مبتلایان به آسم بیش از ۱۰۰ میلیون نفر افزایش یابد.

 

وی با اشاره به اینکه بیشترین مرگ و میر و عوارض ناشی از این بیماری در کشورهای با درآمد کم و متوسط رخ می دهد، اظهار داشت: روزانه بیش از ۱۰۰۰ نفر در جهان به علت آسم جان خود را از دست می دهند.

 

رییس مرکز بهداشت افزود: نظر به اهمیت موضوع و ضرورت پیشگیری و کنترل این بیماری، (GINA) ائتلاف جهانی برای کنترل آسم اولین سه شنبه ماه می را به عنوان روز جهانی آسم نامگذاری کرده و به کشورها توصیه نموده است که با بزرگداشت این روز در جهت افزایش آگاهی آحاد جامعه و حساس سازی سیاستگزاران و مدیران حوزه سلامت اقدام نمایند.

 

رییس مرکز بهداشت عدم تغذیه با شیر مادر، دود سیگار و سایر مواد دخانی (پیپ، قلیان، ...)، استفاده از ادویه جات، فلفل و غذاهای آماده و کنسروی، چاقی، هوای آلوده، ذرات گرد و غبار، مواد شیمیایی و بخارات و گازهای مضر موجود در محیط کار، سوسک و عوامل حساسیت زای حیوانات نظیر پر، مو یا مدفوع حیوانات خانگی، هیره (مایت) موجود در گردو غبار منزل را از علل مهم بروز یا تشدید علائم آسم برشمرد.

 

دکتر تاج موسوی یکی از مهم ترین علل عدم کنترل آسم و بروز عوارض شدید آن را کاهش یا قطع مصرف خودسرانه داروهای کنترل کننده آسم دانست و افزود:  از افراد دارای علائم این بیماری شامل: سرفه های طولانی بیش از 4 هفته، خس خس سینه مکرر، تنگی نفس و احساس سنگینی در قفسه سینه خواست جهت تشخیص و مراقبت آسم به نزدیک ترین پایگاه سلامت و یا خانه بهداشت خود مراجعه نمایند.

  • گروه خبری :
  • کد خبر : 140287
کلمات کلیدی
مدیر سیستم
خبرنگار

مدیر سیستم

نشانی: 
نظرسنجی
آمار بازدید
تعداد بازدیدکنندگان امروز 10
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 29708
تعداد کاربران بر خط 0