زبان EN AR
+
اندازه قلم
-
رنگ
  • تاریخ انتشار : 1403/02/27 - 13:15
  • تعداد بازدید : 51
  • تعداد بازدیدکنندگان خبر : 43
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
روز جهانی فشارخون بالا

روز جهانی فشارخون بالا

با اندازه گیری فشارخون خود و کنترل آن عمری طولانی و با کیفیت داشته باشیم

این روز در سراسر دنیا توسط اتحادیه جهانی فشارخون بالا (World Hypertension League (WHL))برای گسترش آگاهی در خصوص این بیماری، راه های پیشگیری، شناسایی و کنترل آن نامگذاری شده است و هرسال در روز۲۷ اردیبهشت ( ۱۷ ماه می ) فرصتی برای ارتقاءآگاهی، پیشگیری و کنترل فشارخون بالا را فراهم می کند.
این روز در واقع یک واقعه آموزشی برای ترویج پیشگیری از افزایش فشارخون است و هدف آن افزایش آگاهی در خصوص شرایط و مسائل حول و حوش فشارخون بالا است. آگاهی از فشارخون بالا به علت تعداد مرگ های مرتبط با حمله های قلبی، بیماری کلیوی و سکته های مغزی همراه با آن به نظر بسیار مهم و حیاتی است که بخش مهمی از آن به فقدان آگاهی درباره فشارخون بالا در میان جامعه عمومی مرتبط است و اتحادیه جهانی امیدوار است آن را تغییر دهد.
فشار خون بالا یا هایپرتانسیون نیروی فشاری وارده به دیواره سرخرگ ها (با ورود خون بداخل سرخرگ ها در اثر پمپاژ قلب)، فشارخون نامیده می شود. بعبارتی دیگر فشار خون یعنی فشاری که خون در هر انقباض عضله قلب به دیواره سرخرگها وارد می‌کند.
فشار خون بالا قاتل خاموش نامیده می‌شود، زیرا بی‌سرو صدا و بدون علامت شخص مبتلا را به مرگ و پایان زندگی نزدیک می‌کند و اگر پرفشاری خون در مراحل اولیه کنترل نشود، نه‌‌تنها فعالیت دستگاه قلب و عروق، بلکه سایراعضای بدن نیز دچار مشکل می‌شود.
فشار خون بالا شایع ترین شکل بیماری قلبی عروقی است که تقریبا از هر سه نفر یک فرد به آن مبتلا می شود و تهدید جدی محسوب می شود زیرا باعث می شود قلب شدید تر کار کند که نیازآن به اکسیژن را افزایش داده در ایجاد آنژین صدری دخالت دارد.
در صورتی که این مشکل تحت کنترل قرار نگیرد خطر حمله قلبی ، سکته مغزی و بیماری کلیوی را افزایش می دهد.برخی افراد می توانند با شیوه زندگی سالم ، کاهش وزن اضافی ، ترک سیگار ، محدود کردن مصرف کافئین و الکل ، کاهش مصرف نمک و انجام روشهای تمدد اعصاب فشار خون بالا را کنترل کرده آن را کاهش دهند.

  • گروه خبری :
  • کد خبر : 140509
کلمات کلیدی
مدیر سیستم
خبرنگار

مدیر سیستم

تصاویر

نشانی: 
نظرسنجی
آمار بازدید
تعداد بازدیدکنندگان امروز 412
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 29694
تعداد کاربران بر خط 0